Froddy.cz > Iva Vyhnánková

Iva Vyhnánková

Narodila se 18. září 1988 v Praze. Hned poté se její rodina přestěhovala do Králova Dvora u Berouna, kde v panelákovém sídlišti prožila své dětství.

Svou "literární kariéru" zahájila už v pěti letech, kdy od svých rodičů vyškemrala dvě morčata, Kuka a Muldinku. Tehdy o nich začala vymýšlet příběhy a škrábat je na papír hůlkovým písmem. Nejdřív to byly jen krátké povídky o životě dvou hlodavců, ale jak čas plynul, obě morčata v příbězích začala chodit po zadních, dostala batůžky a krumpáče a vydala se třeba hledat poklad. Nakonec z toho vznikla celá řada dobrodružných románů, které v šesté třídě na doporučení kamarádů a známých přepracovala. Hlavními hrdiny se tentokrát staly tři děti, které si založily klub Prima Parta a při pátrání po ukrytých pokladech, zmizelých autobusech, zločincích, únoscích, teroristech i pašerácích zažívaly mnohá velice nebezpečná a napínavá dobrodružství. Průběžně s Prima Partou psala i jiné příběhy a povídky, z velké části dobrodružné, občas s nějakým prvkem fantasy, třeba jako Froddy.

Ilustrace začaly vznikat až v sedmé třídě. Dříve autorka neuměla nijak moc kreslit a sháněla někoho, kdo by vytvořil alespoň titulní stránku. Jenže se nikdo nenašel, a tak to zkusila sama. Během let, vyplněných kreslením hlavně o přestávkách ve škole (a samozřejmě taky psaním), se dopracovala nejen k dnešní podobě ilustrací, ale i na Výtvarnou školu Václava Hollara, kde v současnosti studuje. Pokud zrovna nedělá věci do školy, píše další příběhy, takže - čekejte!

Zde najdete autorčinu tvorbu do roku 2004: Literární dobrodružství

Věk: 32 let 7 měsíců a 27 dní
Zájmy: čtení, psaní, kreslení, keramika, zvířata (hlavně morčata, psi, kočky, kapybary, lysky, pštrosi a potápky), příroda, zkameněliny všech druhů, kaktusy a sukulenty, výpravy mimo civilizaci, jízda na kole, basketbal, technika, roboti
Vlastnosti: nesnáší předsudky a takové ty divné nelogické "samozřejmosti"
Zvířectvo: dvě morčata, jeden přerostlý králík a jeden papoušek
Studuje: Výtvarná škola Václava Hollara v Praze 3
Oblíbený školní předmět: matematika, fyzika (jenže jak kdy)
Neoblíbený školní předmět: dějepis (má štěstí, na této škole není!)
Role: ten, kdo za všechno může

© Iva Vyhnánková (design a obsah), Pavel Bokr (správa webu - HTML, CSS & PHP). Králův Dvůr