Froddy.cz > Články > Jak se vydává kniha

Článek: Jak se vydává kniha

Froddy vyšel 24. února 2005 v nakladatelství Portál. Když se to takhle řekne, zní to jako nic, ale cesta k vydání knihy je až neuvěřitelně těžká.
Autor(ka) článku: Iva Vyhnánková (28.5.2005)

Začalo to možná dost kuriózně. Někdy v mých pěti letech jsem od rodičů dostala dvě morčata, Kuka a Muldinku. Tehdy jsem o nich začala vymýšlet různé příběhy, třeba jak se setkali a podobně. Postupem času se příběhy začaly rozrůstat do delších povídek, možnosti hlavních hrdinů morčat mě ve psaní začaly trochu omezovat, nedovedla jsem si například představit jak jedou na kole. Nakonec, v šesté třídě, jsem začala psát story o partě dětí a názvem Prima Parta. Jako námět mi posloužily dřívější příběhy o mých morčátkách nebo různá dobrodružství, která jsem prožívala s kamarády při výpravách do tajemných koutů okolní přírody, jeskyní a starých dolů.

Současně jsem rozepsala spoustu dalších příběhů, na některé si už ani nepamatuju a teď po letech nacházím různé sešity s rukopisy. Vznikaly příběhy o všem možném – morčatech, psech, partách dětí, dracích, robotech a taky nenápadný tmavě modrý příběh o mluvícím dinosaurovi.

V osmé třídě jsem poprosila o názor na moji tvorbu spisovatele Jiřího Kahouna, autora slavných Včelých medvídků, který mi po přečtení jednoho dílu Prima Party sdělil, že bych se určitě měla literatuře věnovat a časem se dopracovat i ke knižnímu vydání. Po dalších kladných ohlasech na mé příběhy z řad známých a učitelů jsem poslala rukopisy do několika nakladatelství. Čekala jsem dlouho, ale nikdo mi to nechtěl vydat. Až později se ozval nakladatel pan Ryšavý z Brna, který však požadoval výraznou finanční spoluúčast. Tak jsem to vzdala.

Pokračovala jsem ve psaní a výsledkem byly další díly Prima Party a také Froddy - přítel z pravěku. Usoudila jsem, že by se Froddy mohl líbit. Poučena předchozím neúspěchem jsem nechtěla riskovat další zklamání a rozeslala jsem nabídku snad do všech nakladatelství, co kdy vydala dětskou literaturu. Pan Jančařík z nakladatelství Portál se ozval hned, sešel se se mnou (je z Prahy) a s vydáním souhlasil. Slíbil mi také, že mi rukopis ještě pomůže upravit a že Froddy bude opravdu pěkná knížka.

Muselo se však počkat na rozhodnutí ediční rady. Nejméně s jedním dalším nakladatelstvím, které vydání přislíbilo, jsem proto spolupráci definitivně neodřekla. Portál zařadil Froddyho až v listopadu 2004 do svého edičního plánu na první čtvrtletí roku 2005. Bohužel jsem v té době ztratila všechny e-mailové kontakty kvůli selhání pevného disku našeho počítače, o svou tvorbu jsem naštěstí nepřišla díky pravidelnému zálohování na CD, což doporučuji všem, kteří něco na počítači tvoří. Zajistí vám to nejen klidnější spaní. Je mi líto, že jsem nemohla vydat knížku i v jiných nakladatelstvích, která však nanabídla tak velkou možnost spolupráce jako Portál a později jsem jim to ani nemohla sdělit, protože se mi dále neozývaly a sama už jsem na ně neměla spojení.

Knížka vyšla 24.2.2005. Do té doby se toho ale muselo ještě hodně udělat – opravit chyby, zodstavcovat text (nikdo nejsme dokonalý). Měsíc měl pak sazeč na to, aby vysázel každé písmeno a ilustraci na své místo. A přibližně čtrnáct dní trvá tisk.

Takže vydat knihu opravdu není snadné a už vůbec ne rychlé. Musím říct, že to bylo vůbec velké štěstí, že jsem narazila na nakladatelství, které knížku chtělo nejen vydat, ale bylo také možné s ním na knížce dále pracovat, což je pro každého začínajícího autora velmi důležité. Pokud si přejete vydat knihu, pořádně si to promyslete. Ale možná budete mít taky štěstí a natrefíte na správného nakladatele.© Iva Vyhnánková (design a obsah), Pavel Bokr (správa webu - HTML, CSS & PHP). Králův Dvůr